Anadolu Lisesi

‘Ben büyüdüm.’
İşte bu dönemin en işlenmesi gereken cümlesi. Gencimiz yakın gelecekte başlayacağı erişkinlik yolculuğunun ilk adımında artık.
Yoğun bir sınav hazırlığının sonrasında birkaç yıl sonra hayatına yön verecek mesleği belirleyecek yeni bir yolculuğa başlamışken, artık yaşamı ile ilgili de daha çok fikir sahibidir.

Aile kültürü, çevresi ve okuldan edinecekleri ile mefkûresini oluşturacak; meşgaleleri buna göre şekillenecektir. Onu kabul etmek ve kendisine zarar vermeyecek; telafisi olan hatalarını, öğreticisi olarak bilmesini sağlamak mentorunun temel görevidir.

‘Evvel refik, bade’l tarik’ diyen büyüklerimiz yolculuğun yol arkadaşı ile kıymetleneceğine işaret etmiştir. Yolculuk’ta arkadaş edinme ve paylaşma kültürü ile olgunlaşma döneminde yanlış rüzgârların etkisi altında kalmanın önüne geçme amaçlanır. Gençlerimiz, fıtratlarına uyan mentor-yol arkadaşı öğretmenleri ile öz kültürlerini, manevi şablonlarını öğrenirler; akademik eksiklerini gidermede güncel yöntemler uygularlar.

Plan yapma kabiliyeti kazanan gençlerimiz, geleceğe dair üniversiteye yerleşme hedeflerinin yanı sıra; fikretme, zikretme, inşa etme ve sanatkâr olma alanlarından istifade ederler. Temsil kabiliyetlerini hatiplikleri ile birleştirir; Anadolu’nun bir manevi sancaktarı olma gayesini yaşam boyu taşımayı öğrenirler.

Zira yolun sonu, gerçek yolun başıdır.

Ve her yolcu yeni bir yol açma emelinde olacaktır.

ÖĞRETMEN KALFALIĞI

Bir Muallimin Çıraklık Yolculuğu...

"Copyrights © • Tüm hakları saklıdır."